^ Do góry

Gorlicka Szkoła Muzyczna obchodzi urodziny Fryderyka Chopina

Rok 2010 jest Rokiem Chopina i wie to każdy meloman. Słyszał o tym również każdy Polak choćby średnio zainteresowany muzyką. Ponieważ twórczość Chopina znana jest na całym świecie jest pewne, że wszędzie świętuje się 200-lecie urodzin tego wyjątkowego, nieprzeciętnego i genialnego kompozytora i pianisty.

25 lutego br. w Państwowej Szkole Muzycznej odbyła się audycja słowno-muzyczna pt. „Fryderyk Chopin – poeta fortepianu. Życie i twórczość.” rozpoczynająca cykl koncertów dla szkół i przedszkoli z terenu miasta i okolic. Prezentacji muzycznej towarzyszyła bardzo ciekawa wystawa zbiorów pana Wilfried De Meyera związana z osobą Fryderyka Chopina.

Pomysł audycji w założeniu był prosty – przekazać w jak najbardziej atrakcyjny sposób wiedzę o życiu i twórczości Chopina oraz zaprezentować jego kompozycje. Ciekawie prowadzona konferansjerka przez nauczycielki Szkoły Muzycznej Małgorzatę Sochę i Jadwigę Zagórską przeplatana była slajdami przedstawiającymi miejsca pobytu Chopina i osoby mu bliskie. W audycji wykorzystano również fragmenty filmu w reżyserii Jerzego Antczaka „Chopin – pragnienie miłości”.

Uczennice klasy fortepianu przygotowane pod kierunkiem Ewy Dworakowskiej, Małgorzaty Sochy, Krystyny Wal oraz Jadwigi Zagórskiej prezentowały utwory kompozytora. W wykonaniu Dominiki Druciak, Weroniki Kret, Natalii Kurzeji, Gabrieli Łasak, Małgorzaty Przybycień, Pauliny Siorek i Kornelii Wareckiej zabrzmiały polonezy, preludia, walce i Cantabile. Chór szkolny przygotowany przez Henryka Rąpałę zaśpiewał dwie pieśni Chopina z partią solową w wykonaniu Magdaleny Brataniec, a Angelika Jędrzejowska zaśpiewała wokalne opracowanie Etiudy E – dur op. 10. Zespół smyczkowy prowadzony pod kierunkiem Krzysztofa Biela zaprezentował Mazurka F – dur op. 68 nr 3.

Dzięki środkom audio-wizualnym podczas audycji można było zobaczyć także występ zwycięzcy ostatniego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego z 2005 r. Rafała Blechacza, który brawurowo zagrał Poloneza As – dur op. 53 Chopina.

Ta sama audycja została już wielokrotnie zaprezentowana w Szkole Muzycznej. 4 marca i 10 marca uczestniczyli w niej uczniowie klas V i VI wszystkich gorlickich szkół podstawowych oraz szkoły w Libuszy. Audycja, dzięki urozmaiconej formie, przez ponad godzinę potrafiła utrzymać zainteresowanie młodych odbiorców muzyki.

W dniu 10 marca odbyła się również audycja dla dzieci z Przedszkola Nr 1 i Przedszkola Sióstr Felicjanek w Gorlicach oraz Przedszkola w Kobylance. Poprowadziła ją ucząca w Szkole Muzycznej Marta Knapik, która w bardzo przystępny sposób przybliżyła najmłodszym słuchaczom postać wielkiego kompozytora.

Pozostaje mieć nadzieję, że dzieci i młodzież zawsze będą pamiętać, że Chopin jest najwspanialszym ambasadorem Polski na całym świecie, a jego muzyka najdoskonalszym wyrazem polskości.
Dla wielu milionów miłośników muzyki twórczość fortepianowa Fryderyka Chopina to szczyt muzycznej poezji. Pamiętajmy o tym wszyscy słuchając chopinowskich mazurków, walców, preludiów czy nokturnów.

Małgorzata Socha