Państwowa Szkoła Muzyczna I stopania

Państwowa Szkoła Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Gorlicach rozpoczęła działalność edukacyjno-artystyczną 1 września 1975r.

Początkowo otrzymała zaledwie jedno pomieszczenie w budynku Szkoły Podstawowej Nr 2, które pełniło funkcję sekretariatu, gabinetu dyrektora oraz sali lekcyjnej. Większość zajęć prowadzono w godzinach popołudniowych, po zakończeniu nauki przez uczniów SP. Brak instrumentów spowodował, że zajęcia odbywały się również w sali widowiskowej Domu Nauczyciela, Bibliotece Miejskiej i prywatnych domach nauczycieli.

Wraz z upływem czasu sukcesywnie poszerzano bazę lokalową Szkoły, przybywało instrumentów również młodzieży chętnej do nauki gry w klasie fortepianu, skrzypiec, akordeonu, gitary i instrumentów dętych.

Na przełomie marca i kwietnia 1977r. Szkoła otrzymuje do dyspozycji budynek przy ul. Garncarskiej 7 niespełniający jednak wymogów nieustannie rozwijającej się placówki.

10 lat później w roku 1987 rusza budowa nowej siedziby przy ulicy Cichej 4, jednakże wciąż brakuje środków finansowych na wykończenie pawilonu znajdującego się w stanie surowym. Jesienią 1990 roku pojawiają się nowe możliwości polepszenia bazy lokalowej i warunków pracy. Po usilnych staraniach Dyrekcji, Rodziców, Rady Pedagogicznej, NSZZ”Solidarność” oraz przychylności Władz Samorządowych Miasta, Szkoła Muzyczna przenosi się do swojej obecnej siedziby – budynku przy ulicy Wróblewskiego 12. Zdecydowane polepszenie warunków, posiadanie własnej sali koncertowej sprawia że placówka oddziaływuje coraz szerzej na rozwój kultury muzycznej w środowisku, uświetnia lokalne imprezy, organizuje koncerty, audycje, przeglądy.

6 listopada 1993r. to następna istotna data w historii szkoły – dzień, w którym uroczyście zostaje nadane jej imię wielkiego pianisty, kompozytora i patrioty Ignacego Jana Paderewskiego.

Z każdym rokiem Szkoła coraz bardziej angażuje się w życie kulturalne naszego regionu. Jest współorganizatorem odbywającego się corocznie od 1994r. Mistrzowskiego Kursu Kwartetów Smyczkowych pod kierownictwem artystycznym Kwartetu “Camerata”. Od 1995 roku organizuje również Gorlickie Konfrontacje Akordeonowe, konkurs o zasięgu ogólnopolskim a zapraszani są także uczestnicy z krajów sąsiednich.Przygotowuje liczne audycje muzyczne dla szkół i przedszkoli. Propaguje muzykę wśród dzieci i młodzieży niepełnosprawnej jak również bierze czynny udział w  uświetnianiu uroczystości na terenie miasta i powiatu.

Najnowsze inicjatywy to: Spotkania Gitarowe popularyzujące twórczość Mirosława Drożdżowskiego, konkurs o zasięgu regionalnym z udziałem kompozytora, współpraca z Musikschule unterer Neckar w Niemczech w zakresie wspólnych projektów orkiestrowych i zespołów kameralnych oraz współpraca z Zakladna Umielecka Skola z pobliskiego Bardejova w Słowacji.

Państwowa Szkoła Muzyczna II stopania

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Pellentesque justo orci, iaculis ut tristique at, fermentum vel dui. Nunc vel auctor ligula, sed sollicitudin sapien. Aliquam ullamcorper at odio nec finibus. Duis a scelerisque odio. Pellentesque non vestibulum massa, mollis euismod mauris. Nam vel elementum augue, a commodo ipsum. Mauris suscipit, ante et facilisis molestie, felis mauris vehicula sem, non aliquam ex nisl aliquam odio. Nulla felis ipsum, luctus non auctor vitae, porttitor id odio. Quisque molestie porta velit, in cursus metus tempor at. Praesent a ex a diam semper tristique. Aenean venenatis dui ut rutrum suscipit.

Profile kształcenia

W Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach kształcimy muzycznie dzieci i młodzież w trzynastu klasach instrumentalnych:

• fortepian,
  • akordeon,
  • skrzypce,
  • altówka,
  • wiolonczela,
  • kontrabas,
  • gitara,
  • flet,
  • klarnet,
  • saksofon,
  • trąbka,
  • puzon,
  • perkusja.

W Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. I. J. Paderewskiego oprócz nauki indywidualnej na instrumentach, uczniowie uczęszczają na zajęcia zbiorowe – kształcenie słuchu, rytmikę i audycje muzyczne, zgodnie z szkolnym planem nauczania.

Czynnie uczestniczą także w: orkiestrze, chórze, zespołach kameralnych.

Od klasy V cyklu sześcioletniego i klasy III cyklu czteroletniego uczniowie (oprócz pianistów) uczęszczają raz w tygodniu na 30 minutowe lekcje fortepianu dodatkowego.

Zajęcia w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia prowadzone są w dwóch cyklach nauczania:

• sześcioletnim oraz
  • czteroletnim.

Świadectwo ukończenia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia uprawnia do kontynuowania nauki w Szkołach Muzycznych II stopnia.

Zajęcia w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Gorlicach prowadzone są na wydziale instrumentalnym o sześcioletnim cyklu nauczania.

W roku 2016/2017 uczniowie rozpoczęli naukę w klasie pierwszej Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia.